MedicDeo Cotton , poistuva malli
6,90 €
Kuvaus
COTTON - sukka froteepohjalla
Puuvillasta valmistettujen Medic Deo® Cotton -sukkien pohjissa on kolmikerroksinen froteeneulos. Froteeneulos suojaa tehokkaasti hankaumilta sekä kylmältä. Sukka antaa suojaa kengässä ja on erittäin toimiva pitemmälläkin ulkoreisulla. Myös sisätiloissa ihanan pehmeä pohja tuntuu erittäin kevyeltä ja miellyttävältä.
Cotton sukan tilalle on tullut uusi Silver, jonka malli aivan samanlainen. Koostumukseen on lisättynä hoitava hopealanka ominaisuus, antibakteerisuus kaksinkertaistuu.
Vuodepotilaille myös suosittu tämä kevyt sukka
Sukka on vahvempi ja hieman lämpimämpi kuin esim cotton-silver sukka. Kumpaankin kannattaa tutustua, kun etsit kiristämätöntä sukkaa-Näin löydät sen lempisukkasi.
Kiristämätön sukka kannattaa valita aina jalan koon mukaan, eikä ottaa ns. löysän varaa - tällöin istuvuus sukassa on hyvä.
Miellyttävän tuntuisissa sukissa on puristamaton varsi ja varpaiden päällä saumaton ommel.
Antibakteeriset sukat ehkäisevät jalkasienen muodostumista.
SANITIZED®-viimeistely torjuu hienhajua.
Koot: 35-37, 38-40, 41-43, 44-46
Värit: valkoinen ja musta
Koostumus: puuvilla 80 %, polyamidi 17 %, Lycra® 3 %, Sanitized®-viimeistely